Пієлонефрит

Пієлонефрит

захворювання нирок, що буває одно- або двостороннім і протікає в гострій або хронічній формі.
Пієлонефрит нирок зустрічається однаково часто у дорослих і дітей. Бактеріальна інфекція вражає всі структурні відділи: балії, чашечки, паренхіму. Пієлонефрит підступний своєї скритністю і здатністю маскуватися під застуду, цистит, гастрит, радикуліт.

У молодому віці частіше хворіють жінки, але з віком співвідношення зміщується в бік чоловіків через прояви вікових проблем з передміхурової залозою. Згідно зі статистикою, пієлонефрит нирок діагностується у 20% населення.

Хронічна стадія захворювання повністю не виліковується через структурних змін в нирках. Ремісія періодично змінюється загостреннями, які лікуються за принципом гострого пієлонефриту. Під час ремісії обов'язково потрібно дотримуватися дієти і не забувати про підтримуючу терапію.

Найбільша помилка, що будь-які хвороби нирок повинні супроводжуватися сильним болем. Це один з можливих симптомів, але він може не завжди носити виражений характер. Латентний перебіг недуги (хронічне і безсимптомний) може виявитися випадково на УЗД або КТ при обстеженні з інших якихось причин. Скачки тиску, лихоманка, нездужання, загальна слабкість рідко сприймаються серйозно, щоб записуватися на прийом саме до уролога.

Якщо виникає пієлонефрит у чоловіків, то почистити нирки пивом не можна, хоча багато хто впевнений у зворотному. Це ще одне велика помилка. Пиво не несе ніякої користі нирках. А ось переохолоджуватися не можна - це правда. Це призводить до висхідних запальних процесів.

Симптоми

  • Ниркова колька - різкий біль
  • Прояви нудоти та блювотиння
  • Біль при сечовиділенні
  • Сильне зневодненняі
  • Підвищена слабкість
  • Підвищена температура
Для захворювання характерний гострий початок з сильним нездужанням. З цієї причини загальний стан пацієнта нагадує застуду. Далі пієлонефрит симптоми може варіювати, що залежить від форми хвороби.

Один з характерних ознак - сеча при пієлонефриті з різким запахом через розвиток інфекції. Стан пацієнта може погіршуватися також відрижкою, м'язовою слабкістю і появою набряків. Шкірна на тлі інтоксикації організму бліда.

Симптоми пієлонефриту досить схожі з іншими патологічними станами, що ускладнює його діагностику. Болі в області нирок - один із симптомів, який повинен насторожити і стати приводом для звернення до лікаря. Обстежитися необхідно як при гострих станах, так і при затяжному перебігу хвороби. Добре маскується хронічний пієлонефрит під тривалу застуду, гінекологічні захворювання. Звернутися до лікаря необхідно і при проблемах з відтоком сечі. Нез'ясована причина цього факту є постійним вогнищем для виникнення бактеріальної інфекції. Про її початок може свідчити різкий і неприємний запах сечі. Лікування в таких випадках має починатися негайно. Це допоможе уникнути структурних змін в нирках. Поява кров'яних включень, підвищення рівня білка в аналізі сечі, ниркові коліки - також причини для візиту до уролога.

Симптоми пієлонефриту досить схожі з іншими патологічними станами, що ускладнює його діагностику. Болі в області нирок - один із симптомів, який повинен насторожити і стати приводом для звернення до лікаря. Обстежитися необхідно як при гострих станах, так і при затяжному перебігу хвороби. Добре маскується хронічний пієлонефрит під тривалу застуду, гінекологічні захворювання.

Звернутися до лікаря необхідно і при проблемах з відтоком сечі. Нез'ясована причина цього факту є постійним вогнищем для виникнення бактеріальної інфекції. Про її початок може свідчити різкий і неприємний запах сечі. Лікування в таких випадках має починатися негайно.

Це допоможе уникнути структурних змін в нирках. Поява кров'яних включень, підвищення рівня білка в аналізі сечі, ниркові коліки - також причини для візиту до уролога.

Пієлонефрит, якщо вчасно не надати допомогу, може призвести до більш серйозних наслідків:

  • ниркова
    недостатність
  • зараження
    крові (сепсис)
  • гнійне ураження нирки (карбункул)
  • гіпертонічні
    напади
  • рубцювання
    нирки
  • ксантогрануломатоз нирки

Ризик, що гострий пієлонефрит перейде в хронічний, досить високий. Це може статися при неправильній постановці діагнозу і помилковому лікуванні. У групі ризику захворювання перебувають діти до 7 років, жінки будь-якого віку, а також літні чоловіки в віці від 55

Для розвитку недуги має співпасти декілька чинників. Одним з них є наявність системних захворювань. Будь-які інфекційні осередки в організмі теж підвищують ризики стати пацієнтом з діагнозом гострий пієлонефрит. Часто попереднім фактором стає цистит. У деяких випадках може розвиватися пієлонефрит при вагітності, оскільки нирки відчувають підвищене навантаження. Це небезпечний стан, до якого схильна до 1 з кожних 10 жінок.

Факторами ризику можуть бути також:

  • вроджені аномалії органів (уретра, нирки, сечовий міхур);
  • операції в області сечовидільної системи;
  • установка катетера в сечовий міхур;
  • травма спинного мозку
  • випадання матки;
  • СНІД.

ПРИЧИНИ
які провокують виникнення пієлонефриту

недотримання правил гігієни

сечокам'яна хвороба в анамнезії

пухлини в сечостатевій системі

захворювання кишечника

нерегулярний відтік сечі

аденома передміхурової залози

Зазвичай пієлонефрит буває бактеріального характеру. Інфекція може потрапити через сечовипускальний канал за недотримання правил гігієни. В цьому аспекті пієлонефрит у жінок зустрічається в 6 разів частіше, ніж у чоловіків. Це пов'язано з анатомічними особливостями - коротка і широка уретра. Рідко збудником стає якась одна бактерія. Найчастіше при аналізах виявляється ряд збудників (стафілококи, кишкова паличка, протей, ентерокок, клебсієла). Причинами хвороби також можуть стати ослаблений імунітет та цукровий діабет.

Шляхи зараження бактеріями

  • через недостатню гігієни статевих органів
  • затримка сечі
  • порушення кровотоку в нирках
Виникає пієлонефрит у жінок в ряді випадків через недостатню гігієни статевих органів. Небезпечний і стан затримки сечі, яка створює сприятливе середовище для розвитку патогенної мікрофлори. Аналогічно згубний вплив має порушення кровотоку в нирці. Найбільш часто зустрічається саме висхідний шлях інфікування - від уретри, сечового міхура і вище у напрямку до нирок.

Допомога при пієлонефриті

Звертатися до лікаря при кольках
Мінімізувати вживання алкоголю
Правильний раціон харчування
Випивати добову норму води
Необхідна консультація лікаря
Лікування пієлонефриту вимагає комплексного характеру. Терапія застосовується медикаментозна та фізіотерапевтична. Тактика лікування підбирається урологом індивідуально. Призначаються антибіотики при пієлонефриті в гострій стадії для придушення бактеріальної інфекції. На першому місці стоїть необхідність відновлення відтоку сечі і пошуку причини порушення сечовипускання. Також показані дієта при пієлонефриті і постільний режим. Через 3-5 діб після початку комплексної терапії ступінь проявів симптомів знижується.

Хронічна стадія захворювання повністю не виліковується через структурних змін в нирках. Ремісія періодично змінюється загостреннями, які лікуються за принципом гострого пієлонефриту. Під час ремісії обов'язково потрібно дотримуватися дієти і не забувати про підтримуючу терапію.

Лікування пієлонефриту у жінок часто пов'язано з гінекологічними захворюваннями, які можуть виникати через переохолодження. Дотримання рухової активності і режиму харчування можуть принести користь і на чоловіків. Якщо захворювання в хронічній формі, потрібно не допускати загострення пієлонефриту.

*«Інформація призначена для ознайомлення та не повинна використовуватись для встановлення самостійного діагнозу»
Уролесан®–комбінований препарат рослинного походження. Складові препарату Уролесан® зменшують запальні явища в сечовивідних шляхах та нирках, сприяють посиленому кровообігу нирок та печінки, мають діуретичну, антибактеріальну, жовчогінну дію, утворюють захисний колоїд у сечі та нормалізують тонус гладкої мускулатури верхніх сечовивідних шляхів та жовчного міхура.

Уролесан® створює захисний колоїд в сечі, сприяє утворенню частинок, які оточують молекули кристалоїдів, запобігаючи їх випадінню в осад та з'єднанню між собою (тобто запобігає утворенню піску та каміння в нирках).
Уролесан® збільшує виділення сечовини та хлоридів, сприяє виведенню дрібних конкрементів та піску з сечового міхура та нирок.

Уролесан® (краплі) швидко всмоктується, дія його починається через 20-30 хвилин і триває 4-5 годин. Максимальний ефект настає через 1-2 години.
У клінічному дослідженні було доведено, що прийом препарату Уролесан знижує ризик виникнення рецидивів циститу у 2,5 рази1!
Купити